Чудові способи розвинути творче мислення

Творче мислення допомагає нам успішно вирішувати робочі завдання, із задоволенням відпочивати, знаходити спільну мову з оточуючими. Правда, іноді в повсякденній рутині ми зовсім забуваємо, що це таке – мислити креативно.

Розбудіть почуття

Творче мислення тісно пов’язане з органами почуттів. Чим більше нових вражень – зорових, слухових, смакових, нюхових і дотикових – тим більше з’являється нових ідей. Особливо хвилює наш мозок щось незвичне або поєднання кількох почуттів.

Щоб стати більш креативним, підключайте почуття до повсякденних справ. Спробуйте одягатися, мити голову і чистити зуби з закритими очима. За вечерею домовтеся із співрозмовником спілкуватися тільки очима, без слів. Слухайте музику, нюхаючи квіти. Дивіться на хмари, ліплячи фігури з пластиліну. Весь тиждень ходіть на роботу або навчання різними шляхами. Перекладіть вилку в іншу руку і з’їжте так всю вечерю.

Киньте собі виклик

Чим більше ідей ми виробляємо, тим більше шансів, що деякі з них виявляться вдалими. Багато вчених, винахідників, художників встановлюють «план виробництва ідей», щоб тримати мозок у тонусі. Наприклад, Томас Едісон ставив своїм завданням винаходити щось невелике кожні десять днів і здійснювати велике відкриття кожні півроку.

Щоб творче мислення зміцніло, постарайтеся придумувати як можна більше ідей, звільнитися від критичного мислення і дозвольте собі фантазувати. Встановіть план. Наприклад, кожного дня створювати мінімум п’ять або десять ідей.

Спочатку буде нелегко. Однак перші ідеї викличуть інші, почнуть з’єднуватися між собою – і з кожним разом буде все простіше. План-мінімум змусить вас активно виробляти ідеї замість того, щоб чекати, коли вони прийдуть самі.

Провокуйте

Часто генерувати нові ідеї заважають усталені шаблони. Зруйнувати їх і знайти нестандартні рішення допоможе корисна техніка – провокація.

Запишіть яке-небудь провокаційне твердження (іноді воно може здатися дурним і смішним). Наприклад: «У басейні не потрібна вода». Досліджуйте всі «за» і «проти» того, що ви написали. Подумайте, за яких умов це твердження може стати правильним. Скажімо, якщо наповнити басейни матрацами, поролоновими кульками, організувати виставку творів мистецтва в порожніх басейнах.

Якщо перед вами стоїть конкретне завдання, спробуйте довести його до абсурду – і подумати, як це можна застосувати.

Техніка Уолта Діснея

Щоб творчо вирішити задачу, потрібно подивитися на неї з різних сторін. Часто ми починаємо роздуми з критики: відмітаємо всі ідеї як нездійсненні і не можемо нічого вирішити. У таких ситуаціях корисно помріяти.

Ось як робив Уолт Дісней. Зіткнувшись із творчим завданням, він три рази міняв перспективу.

У перший день дивився на проблему з точки зору мрійника. Просто дозволяв уяві літати, не турбуючись про те, як втілити придумані ідеї.
У другий день дивився з перспективи реаліста: намагався зрозуміти, як реалізувати на практиці те, що підказала уява.
У третій день підключав перспективу критика: ставив питання і шукав слабкі місця ідеї.
Приклад. Ви – менеджер і хочете, щоб співробітники частіше приходили у ваш кабінет, розповідали про роботу і ділилися своїми думками.

День 1. Перспектива мрійника: літаючі стільці. Співробітники могли би сідати на них в коридорі компанії і прибувати до вас за допомогою повітря.
День 2. Перспектива реаліста: літаючі стільці неможливі. Може, варто купити більш зручні стільці, щоб співробітники заходили до вас відпочити і розслабитися?
День 3. Перспектива критика: скільки будуть коштувати такі стільці? А що, якщо співробітники захочуть забрати ці стільці в свої кабінети? А раптом вони розслабляться настільки, що перестануть звертати на вас увагу? І так далі.
Коли ідея буде розглянута з усіх ракурсів, ви зможете знайти креативне, але здійсненне рішення проблеми.

Рухайтеся!

Фізичні вправи називають їжею для мізків. Дані сканування мозку показують: спорт збільшує об’єм крові у деяких областях мозку, стимулює виробництво нейротрофінів, які підтримують життєздатність нейронів і їхню здатність утворювати зв’язки. А нові зв’язки – це і є нові ідеї.

Багато роботодавців розуміють, що співробітники, які ведуть активний спосіб життя, краще справляються з робочими завданнями і генерують більше ідей. Тому влаштовують корпоративні змагання, створюють партнерські програми з фітнес-клубами або просто проводять виробничу зарядку.

Насправді, працює все: ходьба, біг, фітнес, танці, командні ігри, плавання. Будь-яка фізична активність стимулює роботу мозку. До того ж, коли ви займаєтеся спортом, мозок розслабляється і входить у стан «потоку» – а це теж дуже корисно для генерації нових ідей.

Виконуйте перераховані вправи кілька разів на тиждень – і скоро помітите, що мислення стало більш вільним і творчим. Нових вам ідей!

За матеріалами книги «Гнучкий розум»

Друкувати

Залишити відповідь